Nie miał uprawnień a mimo to jeździł samochodem

Nie miał uprawnień a mimo to jeździł samochodem

Nie miał uprawnień a mimo to jeździł samochodem. 39 – latek usłyszy zarzuty.

Iławscy policjanci przypominają, że jazda bez uprawnień pozostaje wykroczeniem tylko dla tych, którzy wcześniej nie mieli prawa jazdy. Natomiast kierowcy, którzy kierują nadal pojazdami pomimo tego, że ich uprawnienia zostały cofnięte, po kontroli drogowej mogą spodziewać się kary pozbawienia wolności nawet do lat 2. Tak jak kierowca z Bartoszyc .

Iławscy policjanci wydziału ruchu drogowego na trasie Smolniki-Iława zatrzymali do kontroli drogowej 39-latka. Mężczyzna kierując samochodem osobowy skoda przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 20 km/h. Policjanci wylegitymowali mieszkańca Bartoszyc i sprawdzili w policyjnych systemach. Okazało się wtedy, że uprawnienie 39-latkowi zostało wcześniej już zatrzymane za popełnione wykroczenia. Mężczyzna za przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem, natomiast za kierowanie autem bez prawa jazdy usłyszy zarzut.

Przypominamy!

Osoby, które zdecydują się kierować pojazdem, pomimo że uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, wyczerpią znamiona przestępstwa (określonego w nowym art. 180a kk), za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów

źródło: KWP w Olsztynie