10.03.2015 – Słowem Pisane – Z dietetyczką – Zioła na zdrowie

10.03.2015 – Słowem Pisane – Z dietetyczką – Zioła na zdrowie

Ziołolecznictwo tzw. leczenie ziołami, ma wielowiekową tradycję. Już w średniowieczu uprawiano i stosowano zioła do zwalczania wszelakich dolegliwości. Obecnie, mimo istnienia olbrzymiej ilości leków syntetycznych, ziołolecznictwo jest nadal popularne. Mimo powszechnego przekonania, że zioła mają działanie uniwersalne i są lekami bezpiecznymi, źle stosowane mogą zaszkodzić. Natomiast leki ziołowe używane umiejętnie są nieocenionymi elementem terapii niektórych chorób, a nawet diet. Dietetyk Ewa Michałowska starała nam się odpowiedzieć na kilka pytań związanych z dziedziną ziół i ich zastosowaniem.

M.S Jakie miejsce w dziedzinie medycyny zajmuje ziołolecznictwo?

E.M  Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że rośliny zielarskie można podzielić na: rośliny lecznicze, rośliny przyprawowe oraz rośliny olejodajne. W moim kręgu zainteresowań znajdują się rośliny przyprawowe czyli takie, które dają nam smak potraw, które możemy wykorzystać w różnego rodzaju dietach. Pamiętajmy o tym, że ziołolecznictwo to jedna z najstarszych dziedzin medycyny naturalnej. Już w czasach starożytności zioła zastępowały współczesne lekarstwa dostępne w aptekach. Miksturami z ziół leczyło się różnego rodzaju choroby. Zioła, maseczki z ziół tak jak w czasach średniowiecznych tak i teraz miały swoje zastosowanie w kosmetyce.

M.S Czy zioła mogą pomóc w zwalczaniu różnego rodzaju dolegliwości?

E.M Zioła w Polsce są bardzo popularne. Jesteśmy jednym z największych konsumentów ziół jak i producentów. Zioła potrafią pomóc w wielu dolegliwościach. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że za nim zastosujemy jakiekolwiek zioło należy zapoznać się z jego właściwościami.

M.S Jakie zioła najczęściej wykorzystujemy zarówno w kuchni jak i w lecznictwie?

E.M Bardzo często sięgamy po zioła, które przyniosą nam ulgę np. w przeziębieniu tu możemy zastosować imbir do herbaty. Zioła możemy stosować w różnego rodzaju alergiach czy nawet kłopotach trawiennych. Natomiast w kuchni dysponujemy całą gamą ziół, przypraw, które nawet sami możemy wyhodować w przydomowym ogródku. Takimi ziołami może być: bazylia, oregano, mięta, zioła prowansalskie, majranek, a nawet kurkuma. 

M.S Czy zioła mogą również szkodzić?

E.M Oczywiście. Pamiętajmy, że w ziołach mamy dużo składników aktywnych. To co my na ogół robimy w domu to zalewamy zioła wrzątkiem . W taki sposób otrzymujemy napar z ziół, który nie ma aż tylu składników aktywnych, ponieważ przez wysoką temperaturę nie jesteśmy w stanie wydobyć ich  wszystkich. Więc przygotowywanie takich herbatek ziołowych w domu jest bezpieczne. Co innego leki ziołowe czy wyciągi z produktów oleistych. Tutaj musimy rzeczywiście uważać. Zawsze powinniśmy czytać etykiety na opakowaniu. Powinniśmy pamiętać także, o przerwach w stosowaniu ziół. Jedno zioło powinniśmy pić nie dłużej niż przez pół roku.

M.S Czy najlepsze zioła to te kupione w aptece czy zrobione przez nas?

E.M Ja polecam zdecydowanie sklepy zielarskie, ponieważ zioła, które mamy w sklepach bezpośrednio do tego przeznaczonych są ze specjalnych upraw, które znajdują się z daleka od różnego rodzaju zanieczyszczeń, ruchliwych dróg czy fabryk przemysłowych. Pamiętajmy także o tym, że żeby zbierać zioła trzeba mieć ogromną wiedzę na ten temat.

M.S Czy zioła możemy stosować również w dietach odchudzających.

E.M Oczywiście. Zioła, które wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej to przede wszystkim zielona herbata, mięta a nawet kurkuma, która przyspiesza procesy trawienne.

M.S Czy zioła możemy wykorzystać również w kosmetyce?

E.M Zioła w kosmetyce też są bardzo popularne. Są osoby, które samodzielnie produkują sobie kremy czy maseczki ziołowe. Pamiętajmy o tym, że domowymi sposobami nie wydobędziemy tych wszystkich cennych składników ziołowych. Warto tutaj po prostu kupować kosmetyki gotowe. Natomiast to co możemy zrobić w domu to np. dodawać zioła do różnego rodzaju oliwy. I w tedy wykorzystać preparat do potraw  lub jako kosmetyk do nawilżenia ciała.

M.S Zioła stosują dorośli osoby w starszym wieku, a co z dziećmi czy one również mogą zastosować zioła?

E.M Dzieci również mogą pić zioła, oczywiście te napary z ziół będą dla nich troszeczkę mniej skoncentrowane. Preparaty ziołowe zazwyczaj wykorzystujemy u dzieci w przypadku różnego rodzaju infekcji czy przeziębień. Bardzo często u najmłodszych występują problemy z trawieniem tutaj możemy zastosować różnego rodzaju herbatki z kopru włoskiego. Pamiętajmy też o tym, że dorośli dla swoich pociech szukają również preparatów wzmacniających czy odpornościowych. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj żeń szeń. Jest to zioło, które możemy dodawać do herbat, które pomoże dziecku w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego.

Na zakończenie Pani Ewa podała dla naszych czytelników przepis na domową herbatkę relaksacyjną po ciężkim dniu w pracy, domu czy szkole.

Przepis:

Mieszamy ze sobą w równych proporcjach suszone liście melisy, rumianku i pokruszone kwiaty lipy. Wsypujemy jedną lub dwie łyżeczki takiej mieszanki do imbryczka, zalewamy świeżo zagotowaną wodą, zaparzamy 10 minut odcedzamy i możemy taką herbatkę sobie wypić.