06.06.2015 – Nocna interwencja ratowników Iławskiego WOPR

06.06.2015 – Nocna interwencja ratowników Iławskiego WOPR

Dnia 5 czerwca 2015 roku około godziny 21:15, ratownicy Iławskiego WOPR odebrali z Centrum Powiadamiania Ratunkowego zgłoszenie o problemach technicznych dwójki żeglarzy, którzy znajdują się na Kanale Iławskim, około 3 NM od Miłomłyna.

Do zdarzenia została zadysponowana jedna jednostka ratunkowa, która na miejscu była już po niespełna półtorej godziny. Prowadzenia działań nie ułatwiała pora dnia w połączeniu z bardzo wąskim i płytkim szlakiem żeglugowym (średnia głębokość na Kanale Iławskim oscyluje w granicach jednego metra). Po dotarciu do załogi jachtu i rozmowie z kapitanem ustalono, że podczas przeprawy przez Kanał od strony Miłomłyna, zerwaniu uległa lina odpowiedzialna za wciąganie i opuszczanie miecza. W rezultacie ważący 180 kilogramów szwert utknął w zamulonym dnie Kanału, uniemożliwiając tym samym holowanie łodzi. Jednakże ostatecznie po wielu próbach, które w rezultacie zajęły blisko dwie godziny, załodze z pomocą ratowników udało się wciągnąć miecz do skrzyni i zablokować tak, aby jacht mógł zostać przetransportowany w bezpieczne dla załogi miejsce. W tym przypadku była to wyspa Łąkowa, do której łódź ratownicza wraz z uszkodzoną Antilą 26 na holu dotarła 6 czerwca około godziny 3:30. Akcja techniczna pomyślnie zakończyła się o 4:10.

Czasami nawet tym najbardziej doświadczonym żeglarzom czy motorowodniakom może przydarzyć się incydent, który wymaga pomocy i wsparcia technicznego wykwalifikowanych ratowników. W takich wypadkach zachęcamy do bezzwłocznego kontaktu z ratownikami Iławskiego WOPR pod numerami alarmowymi 984 lub 112, którzy od 1 maja do 31 września są gotowi nieść pomoc nawet w najdalszych zakątkach Pojezierza Iławsko-Ostródzkiego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

źródło: Iławskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe