02.03.2015 – Wywiady w regionie – Tropem Pana Samochodzika

02.03.2015 – Wywiady w regionie – Tropem Pana Samochodzika

Powstało, aż 12 części  o „Panu Samochodziku” . Pierwsza z nich „Pozwolenie na przywóz lwa” powstała w 1964 roku.  Dziś mija 50 rocznica wydania tych niezwykłych powieści zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Niektóre z przygód zostały nawet z  ekranizowane. Przewodnik miejski z Iławy pan Dariusz Paczkowski opowiedział nam historię Zbigniewa Nienackiego  autora książek o „Panu Samochodziku” i jego twórczości.

Kim był Zbigniew Nienacki i jak rozpoczął swoją przygodę z  „Panem Samochodzikiem”?

–  Zbigniew Nienacki to znany na całym świecie, wybitny pisarz, pochodzący z Łodzi. Zmarł w  wieku 66 lat w szpitalu w Morągu. Jest autorem 12 części przygód „Pana Samochodzika”, które rozsławiły go zarówno w Polsce jak i na świecie. – z tymi opowieściami wiąże się niesamowita historia– jak twierdzi Pan Dariusz. W 1964 roku została wydana pierwsza z powieści, jeszcze bez nazwy „Pan Samochodzik” w tytule. Nienacki kontynułował wątek o „Panu Samochodziku” tak, że tych części powstało, aż 12. Ciekawostką okazało się to – według Pana Darka, że znaleźli się kontynułatorzy przygód „Pana Samchodzika”i w efekcie tych części powstało, aż 128. Autorów książek było  17, powstały m.in. takie powieści jak „Pan Samochodzi i SB”, czy „Pan Samochodzi i bursztynowa komnata”.

Która to już rocznica śmierci Zbigniewa Nienackiego i co się z nią wiąże?

W tym roku obchodziliśmy dwie rocznice. Dwudziestą śmierci Zbigniewa Nienackiego, oraz pięćdziesiątą powstania pierwszych przygód o „Panu Samochodziku”. Dla zaciekawienia naszych drogich czytelników, powiem jeszcze, że obchodziliśmy trzecią rocznicę. A mianowicie w 1979 roku iławska biblioteka dla dzieci otrzymała imię „Pana Samochodzika”. Oczywiście nie chodzi tutaj o naszą obecną iławską bibliotekę, ale o tę która mieściła się na ulicy Kościuszki, później przeniesioną ją w miejsce siedziby obecnej biblioteki, ale z przyczyn reorganizacyjnych nie używano już tej nazwy.

Jak przebiegała wycieczka na jubileusz „Pana Samochodzika”?

Pomysł samej wycieczki powstał jeszcze wiosną bieżącego roku. Zbigniew Nienacki jako mieszkaniec pod iławskiej wsi Jeżwałd od 1967. Bardzo często umieszczał akcje książek , które działy się w okolicach Iławy lub samym mieście Iława. Najbardziej znana część przygód to „Pan Samochodzik i złota rękawica” – według Pana Darka to właśnie akcja tej części w bardzo dużym stopniu dzieje się w Iławie. – Bardzo fajnie już na samym początku pokazany jest fragment książki, który opowiada nam o przystani dziś jest to obecny „Port 110”. Wycieczkę rozpoczęliśmy od ratusza, ponieważ akcja książki również tam się działa. Następnie przeszliśmy pod iławski kościół gdzie według książki miał spoczywać rycerz powiązany właśnie ze złotą rękawicą.

Jak zakończyła się wycieczka?

– Zwiedziliśmy  Stare Miasto. Nasza wycieczka podzielona była jak gdyby na 10 etapów. Przeplatany był życiorys Nienackiego razem z fragmentami powieści, głównie bazowaliśmy na książce „Pan Samochodzik i złota rękawica” . W wycieczce brali udział nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież, którzy czytają przygody „Pana Samochodzika” i są nim zafascynowani.

W wycieczce brali udział nie tylko przyjezdni, ale również mieszkańcy Iławy, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o twórczości Zbigniewa Nienackiego jak i o nim samym. Oprócz tego dla zwiedzających przygotowane były specjalny quizy dotyczące książek o „Panu Samochodziku”. Osoba, która wykazała się dużą wiedzą na ich temat w nagrodę otrzymała książkę „Pan Samochodzik i tajemnicę iławskiego ratusza”. Wycieczka okazałą się wielkim sukcesem.